To przeklęte Fantastico

Wiele serwerów udostępnia w panelu administracyjnym narzędzie Fantastico. Fantastico ma za zadanie instalować popularne skrypty na serwerze. Nasza ingerencja ogranicza się jedynie do podania najbardziej podstawowych informacji (np. do jakiego katalogu ma zostać zainstalowany skrypt, jakie ma być hasło do panelu administracyjnego itp.). Fantastico wykona za nas brudną robotę (tj. utworzy bazę danych, użytkownika, skopiuje pliki i dokona niezbędnej konfiguracji). Jest to świetne rozwiązanie dla początkujących, gdyż takie osoby nie muszą się znać na szczegółach technicznych a mogą w prosty sposób zainstalować np. forum. Osobiście dla mnie instalacja takiego skryptu to 10-15 minut czasu (z czego większość czasu potrzeba na wgranie plików na serwer) a instalacja za pomocą Fantastico zajmuje mi tylko 5 minut czasu. Niestety, ale jestem zbyt leniwy i czasami używam Fantastico. Generalnie Fantastico to fajny bajer, ale ma dwie poważne wady:

 1. Chyba na każdym serwerze jaki miałem w swoich rękach w Fantastico zamiast polskich ogonków są krzaczki. Podobno jest to jakiś błąd w Fantastico a administrator serwera, który kupił pakiet fantastico nie może poprawić tego błedu, gdyż licencja zabrania mu grzebania w plikach
 2. Kiedyś zainstalowałem Joomlę 1.0.8. Dzisiaj zauważyłem że jest możliwość zaktualizowania Joomli do wersji 1.0.10.Kliknąłem w link (nie modyfikowałem plików Joomli, więc z czystym sumieniem mogłem ją zaktualizować i o nic się nie bać). Niestety, ale po aktualizacji wszystkie ustawienia zostały zresetowane. Tak więc musiałem z powrotem ręcznie ustawiać język na polski, włączać mod_rewrite i wykonać parę innych drobnych rzeczy. Zastanawiam się, dlaczego tak ważne dane (raczej nie często się zmienia język serwisu czy włącza/wyłacza mod_rewrite) są zapisywane w pliku configuration.php, który przy następnej automatycznej aktualizacji będzie nadpisany. Poza tym od poprzedniej wersji ten plik nie zmienił swojej struktury, więc się zastanawiam, czemu fantastico musiało mi nadpisać ten plik

2 komentarze to “To przeklęte Fantastico”

 1. Piotr Wójcicki napisał(a):

  To fantastyczne Fantastico!
  Fantastico, Zantastico i inne podobne ustrojstwa umożliwiają użytkownikom, którzy nie mają zamiaru zagłębiać się w tematykę, związaną z PHP i MySQL, niemal natychmiastowe posiadanie własnego, rozbudowanego portalu. I to w mgnieniu oka. Dzięki temu urządzeniu mogłem w ciągu jednego wieczoru sprawdzić jak prezentują się wszystkie, oferowane systemy skryptowe i – co ważniejsze – jak funkcjonuje serwer usługodawcy. Oprócz tego np. jako reseller mogę tę pożyteczną zabawkę oferować swoim klientom. Zauważyłem ścisły związek między zainteresowaniem hostingiem a oferowaniem przez usługodawcę pakietu Fantastico. Ciekawe czy i jak zareagują najwięksi nasi providerzy (np. Home), któzy za wygórowane ceny niezbyt wiele oferują?
  Na zakończenie – gratuluje merytorycznie interesującego bloga i pozdrawiam serdecznie
  Piotr Wójcicki

 2. Piotr Wójcicki napisał(a):

  To jeszcze raz ja w swojej wirtualnej osobie. Chętnie kliknąłbym w jakiś batonik typu „digg it”, „reddit” czy coś w tym guście, aby zarekomendować blog w Sieci. Widzę jednak, że Autor nie uzbroił strony w różnokolorowe przyciski. Chyba szkoda. Chociaż raczej nie należy mnie naśladować, bo ja na swoim bloggerze (adres załączony do tej notki) upstrzyłem swoją stronę różnymi guzikami jak muchy portret Najjaśniejszego Pana w „Dzielnym wojaku Szwejku”.
  Pozdrawiam
  Piotr Wójcicki