Katalogi stron internetowych

Chcąc zwiększyć popularność swojej strony internetowej warto jest dodać ją do katalogów. Dzięki temu zyskuje sie linki przychodzące i największa wyszukiwarka google uzna naszą stronę za bardziej wartościową. Ostatnio nastąpił olbrzymi wysyp katalogów, w których każdy może za darmo dopisać swoją stronę. Niestety, ale pozostawienie wpisu w wielu kiepskich katalogach wcale nie musi dać nam "kopa". Dużo lepszym pomysłem jest np. dodanie swojego linku na bardziej wartościowych stronach (takich, które mają duży PageRank i instnieją trochę czasu w sieci). Dodając swoje serwisy do licznych katalogów zauważyłem pewne niepokojące prawidłowości…

Otóż dzisiaj postawienie u siebie katalogu nie stanowi dużego problemu. Wystarczy zainstalować jakiś gotowy skrypt (np. qlWeb) i tyle. Taki właściciel katalogu myśli, że poświęci godzinę na zainstalowanie katalogu, dodanie reklam i będzie na tym trzepał wielką kasę. Często takie katalogi żyją swoim życiem, nikt ich nie nadzoruje, wpisy są dodawane automatycznie, gdyż właścicielowi katalogu nie chce się sprawdzać czy dany wpis jest wartościowy. Z czasem okazuje się, że katalog to jeden wielki śmietnik. Przykładowo ludzie dodają strony do błędnych kategorii (pewnie liczą, że np. do kategorii Telefony komórkowe zagląda więcej ludzi niż do tej kategorii w której powinien się znaleźć dany wpis i walą wpisy do błędnych kategorii). Jednak to nie jest największy problem. Najgorsi są spammerzy. Taki spammer potrafi dodać jedną stronę nawet do kilkudziesięciu kategorii. Inne niepokojące zjawisko to liczne błedy ortograficzne i stylistyczne we wpisach. Przykładowo nastolatki potrafią w dwóch zdaniach zrobić więcej ortografów niż to zdanie ma wyrazów, albo piszą jakimś slangiem (np. zamiast kwiatek – kfiatek, albo zamiast już – jush). Nie wspomnę o pisaniu całych zdań tylko wielkimi literami, o zaczynaniu zdania z małej litery, o braku przecinków, kropek.

Często taki katalog żyje swoim życiem, jego właściciel zupełnie się nie interesuje a jak w końcu zaglądnie do swojego katalogu, to łapie się za głowę i go usuwa (łatwiej wywalić katalog, niż siedzieć kilkanaście godzin na czyszczeniu katalogu. Wystarczy znaleźć w internecie jakikolwiek wykaz katalogów stron internetowych. Na pewno znajdziesz tam kilka nieaktualnych linków (albo dana strona nie istnieje, albo np. baza została skasowana, albo od pół roku wisi komunikat "prosimy nie dodawać nowych stron, trwa odspamianie katalogu").

One Response to “Katalogi stron internetowych”

  1. satplus napisał(a):

    masz racje, wiele jest katalogow bez wartosci, nawet bot google zadko sie tam pojawia. Najlepiej na kazdym katalogu powinien byc wskaznik pagerank.