Wdrożyłem program partnerski

Osoby, które śledzą moją „karierę” w internecie wiedzą, że uczestniczę w kilkunastu programach partnerskich. Program partnerski to nic innego jak forma współpracy między np. sklepem internetowym a partnerem, która polega na tym, że partner dostanie prowizję za każdego znalezionego klienta. Jest to świetna forma na dorobienie do kieszonkowego, która nie wymaga zbyt wielkich inwestycji finansowych. Działając w kilku programach partnerskich i otrzymując co miesiąc od każdego po 50-100 zł można po roku uzbierać całkiem ciekawą sumę pieniędzy (szczególnie jak jest się studentem). Ja jednak poszłem o krok dalej: ponieważ jestem programistą i znam się na programach partnerskich (skoro dostałem wypłaty od kilkunastu różnych programów partnerskich, to zdążyłem zauważyć ciekawe i nieciekawe rozwiązania), więc dla firmy Ententa wdrożyłem program partnerski.

Dość dużo czasu mi zajęło wdrożenie programu partnerskiego (obecnie wszystko już działa, ale na razie trwają ostateczne testy i dopieszczanie skryptów), jednak to nie jest taki najuboższy program partnerski. Program partnerski jest elastyczny: każdemu partnerowi można przypisać odpowiednią prowizję (tj. zwykli użytkownicy mają standardowe prowizje, ale „grubej rybie” można zmienić prowizję na wyższą). Oprócz tego wprowadziłem ciekawe rozwiązanie: partner sam może zdecydować czy chce mieć większą prowizję, czy mniejszą, ale w zamian zaoferować potencjalnemu klientowi rabat (w chwili obecnej prowizja wynosi 30% dla samolubów i 25% dla osób, które chcą przyznać potencjalnemu klientowi 10% rabatu). Kolejne ciekawe udogodnienie to otrzymywanie informacji na email o naliczonej prowizji (można samemu zdecydować czy emaile mają być wysyłane). Dodałem również system trackingowy, czyli mając dwie różne strony internetowe można wygenerować dwa różne linki partnerskie, dzięki czemu w statystykach będziesz mógł sprawdzić, która strona internetowa przynosi większe zyski. Ostatnia ciekawa rzecz jaką chciałem omówić, to umowy i rachunki, które są generowane w formacie PDF, dzięki czemu można szybko i sprawnie wydrukować umowę/rachunek.

Samo pisanie programu partnerskiego było przyjemne (jeśli robi się coś co się lubi i jeszcze dostaje się za to pieniądze, to nie można narzekać) jednak miałem kilka drobnych problemów. Jednym z takich problemów było wdrożenie płatności. Skorzystałem z usług firmy PayBack (spółka córka firmy posiadającej serwis aukcyjny Allegro.pl), jednak dokumentacja techniczna była dość skromna. Było kilka niedomówień i w trakcie testowania płatności okazało się, że niektóre z moich domysłów były błedne (czytaj – straciłem kupę czasu). Jednak nie narzekam, gdyż zdobyłem nowe doświadczenia a to jest najważniejsze. Osoby chcące się zapoznać z programem partnerskim odsyłam na stronę firmy Ententa (w chwili obecnej programem partnerskim jest objęty tylko jeden produkt, ale wkrótce się to zmieni)

2 komentarze to “Wdrożyłem program partnerski”

  1. […] Niby nic szczególnego, gdyby nie fakt, że w polu DW oprócz mojego adresu email było około 10 innych adresów email. Po pierwsze nie powinno się wysyłać grupowych mailii ze względu na to, że ktoś z tych 10 osób może być spammerem. Po drugie: niektóre serwery mają w ustawieniach regułę, że np. maile w których w polu DW jest więcej niż 3 adresy idą do kosza. Po trzecie zawsze ja mogę się zabawić w spammera. To nie są byle jakie adresy email. To są dobrze stargetowane adresy! Tylko sobie pomyśl: sam wdrożyłem znajomemu program partnerski o czym pisałem tutaj. Mógłbym do tych osób wysłać email z reklamą swojego programu partnerskiego. W końcu to nie są bylejakie osoby. Są to osoby, które w innym programie partnerskim miały minimum jedną wypłatę, więc tacy partnerzy są najbardziej wartościowi! (zazwyczaj w każdym programie partnerskim na 100 osób jedna, dwie, góra kilka coś robi, reszta to tylko martwe dusze). […]

  2. […] 26 listopada chwaliłem się na blogu, że dla firmy ententa wdrożyłem Program Partnerski. Nie tylko napisałem oprogramowanie, ale również z grubsza nadzoruję czy wszystko działa OK. Nieco później pojawiła się możliwość generowania darmowych ebooków z własnymi linkami partnerskimi (robię to półautomatycznie tj. odpowiednie makro w OpenOffice po zapytaniu się o ID partnera podmienia linki w ebookach i generuje pliki PDF). Tutaj są te ebooki z moim partnerskim ID (jeśli jesteś zapisany do PP Ententa to możesz mnie poprosić o wygenerowanie takiego kompletu ebooków). Po wygenerowaniu tych ebooków […]