Spam

Ostatnio otrzymuję coraz więcej spamu. O dziwo spamu mailowego otrzymuję mniej niż np. pół roku temu, ale są jeszcze inne formy SPAMu. Coraz częściej spammerzy piszą programy, które wyszukują w internecie blogi, fora, księgi gości i właśnie tam dodają swoje wpisy. Efekt jest taki, że np. na forum SkutecznyPartner.pl codziennie usuwałem około 20 postów w których ktoś informował o taniej niebieskiej tabletce, albo o super stronie na której są zdjęcia znanej nagiej aktorki. Na tym blogu od 2 tygodni zaczęły się pojawiać komentarze z linkami do stron o viagrze. Po pierwszej serii kilku komentarzy zainstalowałem wtyczkę do usuwania spammerskich komentarzy. Przez ten czas poleciało ponad 100 komentarzy!
Walka ze spammerami jest prawdziwą udręką. Człowiek zamiast zająć się czymś kreatywnym musi poświęcić 10 minut na wyrzucenie spammerskich postów na forum. Oczywiście w pewnym momencie się wkurzyłem i wprowadziłem na forum „czarną” listę słów (pisałem o tym tutaj). Aby nie utrudniać życia zwykłym użytkownikom, nie była to nadgorliwa lista (w końcu nie każdy kto pisze słowo viagra jest spammerem, równie dobrze może to być post w którym ktoś pisze o negatywnych skutkach zdrowotnych tego specyfiku). Owa czarna lista zawierała adresy stron WWW spammerów (i innych charakterystycznych słów przez nich używanych), ale jak wiadomo taki spammer co chwila zmienia adres strony na inny, więc po części była to zabawa w kotka i myszkę. Oczywiście pozwoliło mi to na wyeliminowanie części SPAMu, ale nie rozwiazało problemu.

W końcu znów musiałem poświęcić swój cenny czas na walkę ze spamem. Tym razem w formularzu rejestracyjnym wprowadziłem dodatkowe obowiązkowe pole: trzeba wpisać jak ma na imię Małysz. Chyba każdy internauta będzie znał odpowiedź, natomiast spammerski robot zakłądający konto na forum nie będzie znał odpowiedzi w wyniku czego nie założy konta na forum. Ciekawe na jak długo to zabezpieczenie pozwoli mi spać spokojnie.

Jest jeszcze jedna kwestia, która mnie denerwuje – nadgorliwość filtrów antyspamowych. Jako zwykły użytkownik zdaża mi się nie otrzymać jakiegoś zaprenumerowanego newslettera, bo filtr go uzna za SPAM. Ale o dziwo ten sam filtr uzna, że wiadomość w której jest zawarta wiadomość o tym, że rozmiar mojego fiutka jest zbyt krótki zostaje uznana jako normalna wiadomość. Jest to dość denerwujące (niestety, ale nie ma idealnych filtrów antyspamowych).

Jakie szkody nam wyrządzają spammerzy? Otóż taki spammer marnuje mi czas. Zżera mi również cenny transfer mojego serwera (wysłanie każdej wiadomości do mnie, czy napisanie jakiegoś posta na forum powoduje tykanie licznika transferu). Oprócz tego spammer dokucza innym uzytkownikom. Przykładowo to przez spammerów musiałem w formularzu rejestracyjnym na forum dodać utrudnienie polegające na wypełnieniu jednego dodatkowego pola. To przez spammerów czasami nie dostaję wartościowych wiadomości. To przez spammerów jak wysyłam mailing, to kilka % wiadomości nie dociera, gdyż jakiś serwer pocztowy stwierdził, że jestem spammerem.

Jak walczyć ze spammerami?
Po pierwsze nie odwiedzajmy ich stron, nie kupujmy reklamowanej przez nich viagry. Niestety, ale ludzie się nie stosują do tej zasady, wynikiem czego jest otrzymywany SPAM. Jeśli by ludzie nie kupowali viagry, tanich rolexów itp. to nie opłacałoby się im spamować.

Po drugie – skanuj system antywirusem (a także programami usuwającymi spyware). Dlaczego? Otóż dawniej były „Zwykłe wirusy komputerowe”, które się rozmnażały i kasowły pliki z komputera ofiary. Teraz zamiast funkcji destrukcyjnej wirusy mają inny cel: wykradanie haseł do banków internetowych a także wysyłanie spamu. Taki wirus może w ukryciu komunikować się z serwerem spammera i wysyłać maile z Twojego komputera z informacją o tanich rolexach. Nawet możesz nie wiedzieć, że sam pomagasz spammerom! Taki spammer może mieć teraz armię liczoną w tysiącach komputerów, które wysyłają SPAM!

Po trzecie – zapoznaj się z moim ebookiem profilaktyka antyspamowa

2 komentarze to “Spam”

  1. […] Damian Daszkiewicz ostatnio wprowadził przy rejestracji na forum dyskusyjnym SkutecznyPartner.pl pytanie o imię Małysza. […]

  2. Rysiek napisał(a):

    Pomysł z dodatkowym polem jest rewelacyjny. Oczywiście ze względu na tematykę naszej strony i forum zastosowałem inne pytanie i odpowiedź. Od czasu przebudowy skryptów phpBB2 NIE MA ANI JEDNEJ PRóBY REJESTRACJI ROBOTóW. Gratuluję dobrego pomysłu i pozdrawiam