Mini CD

Standardowa płyta CD ma 12 cm. Są też mniejsze płyty CD o średnicy 6 cm. Te płyty CD upodobali sobie producenci sprzetu komputerowego. Taka płyta fajnie wygląda (można szpanować) i mieści aż 200MB danych (co jest wystarczajaco dużo, aby wypalić na płycie sterowniki do danego sprzętu). Ja jednak nie lubię takich małych płyt CD. Dlaczego?
Bo koszt małej i dużej płyty jest pewnie taki sam (może nawet małe są nieznacznie droższe, ale nie ma to znaczenia gdy w detalu zwykła płyta CD kosztuje złotówkę albo i mniej) a niektóre napędy CD mają problemy z czytaniem tych małych płyt CD. Np. w moim laptopie na 4 małe płyty CD tylko 3 mój laptop czyta. Miniaturyzacja płyt ma zaletę, że można zapakować płytę CD do mniejszego pudełka, co ma znaczenie w przypadku kabli do komórek pakowanych w małe pudełka, ale zazwyczaj te pudełka są na tyle duże że i zwykła płyta CD zmieści się do środka

Dlatego jeśli chcesz komuś coś nagrać i wysłać płytę CD pocztą, to nie nagrywaj danych na małą płytę. Być może mała płyta się rzuca w oczy i zwraca uwagę osób, które pierwszy raz coś takiego widzą, ale zwróć uwagę na fakt iż nie każdy ma super napęd CD, który czyta wszystko co się do niego włoży.

2 komentarze to “Mini CD”

 1. precelik napisał(a):

  A widziałeś wizytówka CD?

  CD w kształcie prostokąta – great idea!

  Znaczy sie moim zdaniem te wizytówki CD to pogwałcenie zasad fizyki wedle któych projektowali okrągłe płyty 🙂

  Inaczej mówiąc czy siła odśrodkowa na prostokącie sie tak samo rozkłada jak na okregu?

  Miałem u kolegi przypadk gdzie crdrom rozsadził okrągłe CD kręcąc w drobny maczek własnie z powodu tej siły… która przy dużych obrotach…

 2. Crashbandicot napisał(a):

  Siły odśrodkowe w przypadku prostokąta (jeśli otwór jest idealnie na przecięciu się przekątnych) tak samo się równoważą jak w przypadku okręgu. Ważne aby prosta przeprowadzona pod dowolnym kątem przez środek płyty tworzyła idealnie równe odcinki od środka do krawędzi, po obu stronach.