grupy dyskusyjne a fora

Dawno dawne temu, gdy jeszcze nie było neostrady a ludzie za dostęp do internetu płacili za każdą minutę spędzoną w sieci fora nie były tak popularne jak grupy dyskusyjne (USENET). Dzisiaj jest odwrotnie – wiele osób, które mają internet założony gdy już była neostrada (albo SDI) nawet nie wie co to grupa dyskusyjna a intensywnie korzysta z for…Czym jest grupa dyskusyjna? Można to porównać do takiej specjalnej skrzynki emailowej, do której każdy ma dostęp (może czytać wszystkie maile, jak również samemu tam wysłać email). Każda grupa dyskusyjna jest poświęcona konkretnemu zagadnieniu (np. pl.misc.telefonia.gsm – na tej grupie rozmawiamy o komórkach a na pl.biznes.banki o bankach, kredytach, lokatach no i czasem o inwestowaniu – głównie w FI). Pamiętam jak w czasach internetu na impulsy (godzina kosztowała coś koło 6 zł a transfer był 3 razy wolniejszy niż w najwolniejszej neostradzie 128) człowiek na chwilkę łączył się z internetem, ściągał pocztę, ściągał wszytskie nowe wypowiedzi na internesujących go grupach dyskusyjnych. Czytał, komentował, łączył się później na 1 impuls, aby wysłać wszystkie swoje odpowiedzi i czekał do następnego dnia aż znów będzie mógł pobrać wszystkie nowe wypowiedzi na grupach dyskusyjnych. Z forum nikt nie korzystał, bo nie dało się w prosty sposób ściągnąć wszystkich wypowiedzi na dysk, aby spokojnie je przeczytać, gdy nie będą leciały impulsy.

Dlaczego piszę o grupach dyskusyjnych? Otóż sam regularnie czytam niektóre grupy dyskusyjne. Może byle forum oparte na PHPBB2 jest dużo wygodniejsze i bardziej ergonomiczne od grup dyskusyjnych, ale grypy dyskusyjne mają swój urok. Przykładowo: gdy korzystam z GPRS’a (płacę za ilość pobranych danych) to przeczytanie kilku wątków na forum zżera mi 1 MB transferu. Natomiast na grupach dyskusyjnych jest sam tekst, bez oprawy graficznej i 1MB można zużyć czytając setki wątków. Dodatkowo nie muszę czekać kilkanaście sekund na załadowanie się wątka (GPRS jest dość wolny ale dzisiaj w erze szerokopasmowego internetu na niim nikim nie robi wrażenia strona, która zajmuje 100kB)

Aby korzystać z grup dyskusyjnych trzeba posiadać jakiś program. Nawet dołączany do windowsa Outlook Express ma możliwość korzystania z grup dyskusyjnych. Osoby, które nie chcą instalować programu, bądź go konfigurować mogą skorzystać z serwisu Groups Google, który na stronie WWW zamieszcza wypowiedzi z grup dyskusyjnych i umożliwia wysyłanie wiadomości z poziomu strony WWW. Więcej informacji o grupach dyskusyjnych znajdziesz na tej stronie

Comments are closed.