Audiobooki on-line

Ostatnio coraz modniejsze stają się różnego rodzaju audiobooki (są to czytane książki, zapisywane zazwyczaj w formacie MP3). Pisząc tutaj audiobook mam różnież na myśli jakieś audycje radiowe zapisane do formatu MP3, wywiady etc.

Jest to naprawdę świetna rzecz dla osób, które nie lubią czytać. Sam bardzo chętnie ściągam tego typu materiały, wgrywam w swój odtwarzacz MP3 i będąc w autobusie nie marnuję bezproduktywnie czasu (jakoś nie potrafie w autobusie czytać gazet a słuchanie audiobooków jest OK). Będąc na przystanku autobusowym i czekając 15 minut na autobus wyciągam odtwarzacz MP3 i jakoś czas tak szybko mija 😉 Jednak zauważyłem pewną niepokojącą rzecz:

Otóż na wielu stronach jest udostępniany Flashowy aplet (taki odtwarzacz) i nie można normalnie ściągnąć pliku MP3. Być może niektórzy to robią aby nas zmotywować do przesłuchania tego pliku TERAZ gdyż rzeczy odkładane na później często są odkładane w nieskończoność jednak z drugiej strony w pewnym sensie mnie to ogranicza. Bo taki plik muszę przesłuchać TERAZ przy komputerze. A siedząc przy komputerze chciałbym zrobić coś innego coś bardziej produktywnego a plik wgrać do odtwarzacza MP3 i kiedyś czekając na autobus (albo będąc w autobusie) przesłuchać ten plik.

A teraz niespodzianka: instrukcja wydobywania plikow MP3 z WebPlayo (z tego komponentu korzystaja np. ZłoteMyśli). Pod nóż weźmiemy fragment audiobooka Sztuka wzbogacania się. Po załadowaniu się strony należy zaglądnąć do źródła strony (w Operze naciskamy skrót klawiaturowy ALT+F3 a w IE z menu Widok wybieramy pozycję Źródło). Następnie w edytorze tekstu który się otworzy (zazwyczaj notatnik) wybieramy opcję Edycja|Znajdź i szukamy ciągu znaków .mp3 Oto kawałek źródła strony w którym występuje ciąg znaków .mp3:

<param name="movie" value="http://www.webplayo.pl/ fla/wp_classic_skin.swf?mp3_url= http://sztuka-wzbogacania. zlotemysli.pl/Sztuka_wzbogacania_sie.mp3 &checksum=782a2a95&</param>

Pogrubioną czcionką zaznaczyłem interesujący nas fragment. Należy go skopiować do schowka wkleić w pasku adresu przeglądarki internetowej i ściągnąć na dysk a następnie skopiować do odtwarzacza MP3

Oczywiście nie uważaj mnie za jakiegoś maniaka słuchania materiałów edukacyjnych w autobusie. W 70% odtwarzacza MP3 używam do słuchania muzyki, ale od czasu do czasu (te 30%) lubię dla odmiany posłuchać coś bardziej wartościowego.

3 komentarze to “Audiobooki on-line”

 1. Serhij Petrychenko napisał(a):

  Witaj, Damianie.
  U mnie pod Firefoxem ten kawałek kodu:

  rozłazi się po całym ekranie. Pod operą jest ok.
  Pozdrawiam
  Serhij

 2. Damian Daszkiewicz napisał(a):

  Dzięki za czujność. Dodałem w paru miejscach w kodzie spacje i już jest OK

 3. audiobook napisał(a):

  bardzo sprytne, ale czy legalne?