Gesty myszy

Ten wpis będzie edukacyjny 🙂 Nawet jeśli wiesz co to są gesty myszki to go przeczytaj bo podam kilka ciekawych linków 🙂

Wszystko się zaczęło gdy zacząłem używać Opery (to był gdzieś tak rok 2003). Jakoś przez przypadek wykonałem jakiś tajemniczy ruch myszką i pojawił się komunikat czy chcę aktywować gesty myszki. Wpisałem w wyszukiwarce frazę gesty myszki i znalazłem informacje co to jest. Bardzo mi się to spodobało.

Czym są gesty? Są to specjalne ruchy wykonane myszką które powodują wykonanie jakiejś akcji. Bardzo prosty przykład: oglądasz w Operze jakąś stronę i chcesz ją zamknąć. Możesz kliknąć w przycisk X ale jeśli kursor myszy znajduje się np. w okolicach lewego dolnego rogu ekranu to musisz sporo „przejechać”. Możesz też nacisnąć kombinację klawiszy CTRL+F4 ale jeśli czytasz strony WWW to pewnie trzymasz rękę na myszce a zdjęcie ręki z myszki, przeniesienie jej na klawiaturę a później ponowne przeniesienie ręki na myszkę zajmuje sporo czasu. Gesty myszki mają tą zaletę, że można je wyjkonywać w dowolnym miejscu aktywnego okna. Nie trzeba robić kilometrów myszką. Aby w Operze zamknąć aktualnie przeglądaną stronę należy wykonać następujące czynności:

  1. Kliknąć prawym przyciskiem myszy (nie puszczaj go)
  2. wykonać ruch myszką w dół (powiedzmy że jakieś 5 cm)
  3. wykonać ruch myszką w prawo (też jakieś 5 cm)
  4. puścić prawy przycisk myszy

Można powiedzieć że napisałeś dużą drukowaną literę L. Jeśli dobrze wykonałeś to ćwiczenie to powinna zniknąć aktualnie oglądana strona. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z gestów myszki (ani nigdzie nie aktywowałeś tej opcji) to Opera może się spytać czy chcesz aktywować gesty myszki. Należy odpowiedzieć tak 🙂 Jak widać gesty myszki to bardzo wygodna forma korzystania z przegladarki internetowej bo nie musimy odrywać ręki od myszki. Wykaz gestów myszki (z rysunkami) znajdziesz na stronie: BrowseHappy (zapoznaj się z tą stroną, gdyż w tym wpisie nie będzię już więcej pisał o gestach myszki w Operze). A teraz niespodzianka – nie tylko Opera może rozpoznawać gesty myszki!!
Przykładowo jeśli jesteś miłośnikiem przeglądarki FireFox, to wystarczy ściągnąć tą wtyczkę
Jeśli korzystasz z Internet Explorera to również możesz ściągnąć odpowiednią wtyczkę

Co najciekawsze: te dwie wtyczki są domyślnie tak skonfigurowane, że nie trzeba się uczyć jakiś nowych gestów, gdyż gesty są takie same jak w Operze!

Znalazłem również programik który pozwala na korzystanie z gestów myszy w dowolnej aplikacji! Co prawda te gesty nie są takie same jak w Operze, ale i tak program jest wart uwagi. Tym bardziej że pozwala w każdej aplikacji zdefiniować dowolne gesty myszki (wiadomo, że przeglądarka internetowa wykonuje inne zadania niż edytor tekstów). Można nawet wyłączyć wykonywanie gestów w danym programie (jest to potrzebne gdyż jeśli do FireFoxa zainstalujesz wtyczkę to ta wtyczka nie powinna się gryźć z tym programem). Są też uniwersalne gesty np. pisząc literkę c od góry zamykamy aktywne okno. Ten program nazywa się StrokeIt i od jakiegoś czasu go testuję. Na razie chodzi całkiem fajnie

Podsumowując uważam, że gesty myszki to bardzo fajna rzecz uprzyjemniająca korzystanie z komputera. Oczywiście nie jestem jakimś maniakiem gestów myszki, jeśli w danej sytuacji mam rękę nad klawiaturą to korzystam z skrótu klawiaturowego, nie korzystam z gestów myszy na siłę, korzystam z nich tylko wtedy gdy mi w danej sytuacji oszczędzą czas (np. ręka nie znajduje się nad klawiaturą a wykonanie jakiegoś skrótu klawiaturowego lewą ręką by było niewygodne)

2 komentarze to “Gesty myszy”

  1. dartu napisał(a):

    Gesty myszki to rzeczywiście fajna rzecz. Chyba zacznę szerzej stosować.

  2. […] O gestach myszy możesz poczytać u Damiana […]