Virtual PC – sposób na drugi system

Microsoft oferuje darmowe narzędzie: Virtual PC, które pozwala na instalację kilku systemów operacyjnych na swoim komputerze! Tak zainstalowane systemy operacyjne można uruchamiać bez potrzeby restartowania komputera, są one po prostu traktowane jak zwykła aplikacja w środowisku Windows 🙂 Jest to bardzo przydatne narzędzie dla programistów (np. ja osobiście korzystam z Windowsa XP, ale gdy napiszę jakiś program to chciałbym sprawdzić czy chodzi pod Windowsami z linii 9x). Inne osoby używają taki wirtualne maszyny w celu przetestowania programów niewiadomego pochodzenia (jeśli dany program okaże się być wirusem to zawirusuje wirtualny system operacyjny a nie ten, którego się używa na codzień). System zainsatlowany na wirtualnej maszynie nie ma dostępu do innych partycji niż tylko te, które jemu przydzielimy, dzięki czemu wirusy są nam niegorźne! Oczywiście można skorzystać z zwykłego boot-managera ale to rozwiązanie ma pewne wady:

 • Trzeba ponownie uruchomić komputer (jest to niewygodne gdy mamy otwartych kilka programów a chcemy pod innym systemem sprawdzić jakiś drobiazg, który zajmie 2 minutki)
 • Można zainstalować tylko 3 (lub 4) systemy operacyjne w ten sposób (uwaga nie dotyczy Linuxa, którego można zainstalować na partycji rozszerzonej)
 • Nie można jednocześnie pracować na kilku systemach operacyjnych…

Natomiast korzystanie z wirtualnych maszyn ma jedną wadę: ponieważ jest to emulator, to taki system w wirtualnym komputerze chodzi wolniej niż normalnie zainstalowany. Ale coś za coś – jeśli chcemy od czasu do czasu sprawdzić czy dana rzecz chodzi pod starszymi windowsami to można tą stratę przeboleć.

Wirtualne maszyny są coraz popularniejsze np. mój wykładowca z Architektury komputerów używa tego, aby na wykładzie pokazać jakieś zagadnienia związane z DOSem (windows nie pozwala na wykonywanie pewnych czynności a wirtualna maszyna pozwala)

Odnośnie Virtual PC to mam jedną radę: jak stworzysz nowy system i stworzysz wirtualny dysk, to musisz go jeszcze utworzyć (tj. utworzyć partycję FDISKiem i sformatować poleceniem FORMAT, dopiero wtedy na tak stworzonym dysku można zainstalować np. starszą wersję Windowsa).

Virtual PC można pobrać ze strony Microsoftu

2 komentarze to “Virtual PC – sposób na drugi system”

 1. WoJ napisał(a):

  > utworzyć partycję FDISKiem i sformatować poleceniem FORMAT, dopiero
  > wtedy na tak stworzonym dysku można zainstalować starszą wersję Windows

  napiszesz prostymi słowami jak to zrobić?
  WoJ

 2. Damian Daszkiewicz napisał(a):

  To się nie nadaje na komentarz na blogu, jest to zbyt obszerne zagadnienie. A prawdę mówiąc najprościej jest założyć partycje korzystając z programu PartitionMagic (wystarczy zabootować oryginalną płytę CD na wirtualnym systemie i w prosty sposób stworzyć partycje)