Parę słów o bezpieczeństwie

Dzisiaj porozmawiamy o bezpieczeństwie w internecie. Zamieszczam nieco przerobiony tekst z kursu tworzenia stron WWW. Pewnie ktoś się spyta po co piszę o tak oczywistych rzeczach. A ja powiem, że niejednokrotnie byłem u jakiegoś kumpla który używa komputera tylko do gier+Gadu-Gadu i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że trzeba dbać o bezpieczeństwo. Często u takich osób programy do usuwania spyware znajdują bardzo dużo szkodników. Zazwyczaj taka osoba nawet nie ma zainstalowanego ani jednego programu do usuwania spyware ani antywirusa i zawraca mi głowę, gdy komputer nie działa jak powinien 😉 Więc w ramach edukowania społeczeństwa postanowiłem zamieścić ten wpis

Każdy kto korzysta z internetu jest narażony na różne ataki. Jednym z takich zagrożeń jest otrzymanie e-maila z wirusem. Gdy ktoś złapie wirusa to wirus może się rozesłać w emailach do wszystkich osób które są w książce adresowej ofiary. Dlatego musisz się przygotować na różne nieciekawe sytuacje. Należy posiadać jakiś dobry program antywirusowy, który umożliwia ściąganie z internetu definicji wirusów (codziennie powstają nowe wirusy więc taki program antywirusowy musi być aktualizowany przynajmniej raz w tygodniu aby wiedział jak wykrywać i unieszkodliwiać najnowsze wirusy). Często do czasopism komputerowych są dołączane jakieś np. roczne wersje programów antywirusowych.

Inny problem to spyware czyli złośliwe programiki które się instalują bez wiedzy na komputerze (czasem surfując po różnych witrynach niekoniecznie pornograficznych można złapać takie programy). W tym celu należy obowiązkowo posiadać jakiś program który usuwa takie szkodniki. Często mówiąc o spyware ma się na myśli wirusy bo one działają podobnie jak wirusy ale zazwyczaj ich celem jest np. wykradanie wpisywanych haseł (np. do banków internetowych) więc trzeba się przed nimi chronić. Osobiście korzystam z 4 darmowych programów:
AdAware
Spybot Search & Destroy
Spyware Terminator

CWShredder (ten program przydaje się raczej wtedy jak jakiś szkodnik zmieni stronę startową na jakąś erotyczną lub na jakąś dziwną wyszukiwarkę)

Należy minimum raz w tygodniu uruchamiać wszystkie te 4 programy (czasami jak złapię jakiegoś szkodnika to dwa programy nic nie znajdą a dopiero ten trzeci znajduje i unieszkodliwia). Trzy pierwsze programy posiadają możliwość ściągania aktualnych definicji wirusów – należy je aktualizować przed rozpoczęciem skanowania.

UWAGA: gdy masz wrażenie, że zainstalował się jakiś złośliwy program to od razu warto uruchomić po kolei te 4 programy nie czekaj aż się syf rozprzestrzeni po komputerze

Innym niebezpieczeństwem jest SPAM czyli emaile z reklamami viagry, rolexów i zabiegów powiększania pewnych części ciała. Jeśli nie będziesz przestrzegał pewnych zasad to wkrótce możesz zacząć otrzymywać bardzo dużo takich niechcianych wiadomości. Dlatego zachęcam do pobrania mojego ebooka w którym dokładnie wyjaśniłem co robić, aby nie otrzymywać SPAMu. Polecam lekturę w wolnej chwili.

Comments are closed.