Parę słów o klawiaturach…

Siedząc przy laptopie muszę schylać głowę w dół co przy dłuższym siedzeniu jest męczące. Postanowiłem kupić podstawkę pod monitor na której położyłem laptopa. Dzięki temu nie musszę schylać głowy, ale muszę trzymać ręce w górze. Dlatego też kupiłem klawiaturę na USB. Ponieważ przewinęło mi się przez ręce kilka komputerów więc opiszę swoje przemyślenia dotyczące klawiatur.

Niby wszystkie klawiatury QWERTY są takie same (pomijam dodatki takie jak przyciski multimedialne). Jednak jeszcze nigdy nie miałem dwóch identycznych klawiatur. Najczęściej klawiatury różnią się rozmieszczeniem klawisza \. W jednych prawy shift jest krótszy i za nim jest ten klawisz, w innych klawiaturach ten znak znajduje się za znakiem ]. W jeszcze innej spotkałem się z krótszym klawiszem Backspace aby przed nim znalazł się ten nieszczęsny klawisz.

Ponieważ mam małe biurko więc kupiłem klawiaturę w wersji mini (32 cm, bez bloku klawiszy numerycnznych). Ciekaw jestem czy poza księgowymi ktoś wogóle używa bloku klawiszy numerycznych 😉 Za czasów DOSa czasami używałem tych klawiszy do wklepywania jakiś kodów ASCII gdy pisałem program korzystający z semigrafiki, ale teraz króluje windows i młodsze pokolenie nawet nie wie co to semigrafika. Powracając do mojej klawiatury na pierwszy rzut oka wyglądała identycznie jak ta, którą mam w laptopie. Po dokładnym przyglądnięciu okazało się, że wcale tak nie jest. Nie ma prawego przycisku CTRL. Zamiast niego jest … insert. A teraz ciekawostka: klawisz \ jest na tej klawiaturze aż dwa razy! Raz znajduje się za klawiszem ] a drugi raz przed lewym ALTem!! Dla mnie to jest parodia bo częściej się używa klawisza CTRL niż jakiegoś ukośnika. Inna sprawa, skoro na pudełku do tej malutkiej klawiatury pisało, że jest zalecana do laptopów i palmtopów, dlaczego zamiast drugiego ukośnika nie ma klawisza FN?? A odnośnie klawisza FN w laptopach kiedyś już pisałem.

Zaczynam się zastanawiać dlaczego każdy producent klawiatur wymyśla własne rozwiązania. Dlaczego nie ma jednego słusznego standardu. Przecież za każdym razem kilka dni muszę się przyzwyczajać do nowej klawiatury albo chodzić po sklepach ze starą, aby kupić w 100% identyczną klawiaturę.

3 komentarze to “Parę słów o klawiaturach…”

 1. Krzysztof Lis napisał(a):

  IMHO powinni wymyślić jakiś porządny soft do mapowania (bindowania) klawiszy na klawiaturach w sposób dla nas (użytkowników) wygodny. Nie wiem jak wyglądają techniczne możliwości zrealizowania czegoś takiego. Nawet jeśli przy dzisiejszych klawiaturach byłoby to niemożliwe, wyobrażam sobie, że któryś z lepszych producentów wypuszcza klawiaturę z naklejkami na klawisze osobno i takim hardwarem i sterownikiem, który pozwala je dowolnie ułożyć sobie na klawiaturze… Coś jak programowanie przycisków w joysticku.

  [10 minut później]
  Poszukałem sobie po Google’u co można już dziś w tej kwestii zrobić, znalazłem taki artykuł. Okazuje się też, że najciemniej jest pod latarnią. 😉

 2. Marcin Godlewski napisał(a):

  Dokładnie wczoraj wypowiadałem się/doradzałem na pewnym forum właśnie w sprawie klawiatur. Sam kiedyś używałem (z przymusu) za granicą mini klawiatury i wiem co to za koszmar. Kiedyś mój znajomy sprowadzał komputery z Danii..tam to maja klawiatury 🙂
  Klawiatury numerycznej używam cały czas…wszelakie liczby szybciej wbijam na niej niż klawiszami nad QWERTY 😉

 3. Damian Daszkiewicz napisał(a):

  Marcin – mam laptopa ponad rok więc nie przeszkadzają mi klawiatury mini. Jakoś na brak numerycznej nie narzekam a do innego rozmieszczenia strzałek homa, enda, page up, page down się przyzwyczaiłem.

  Krzysiek – takie programy do mapowania chyba się nie sprawdzają bo mam zamiar korzystać z dwóch klawiatur. A przemapowanie pewnie by powodowało przemapowanie tej drugiej. A mam zamiar czasem wychodzić z domu z laptopem (bez zewnętrznej klawiatur). Poza tym klawiatura dołączona do laptopa ma klawisz FN który jest specjalnym klawiszem (to taki jakby klawisz CTRL który pozwala na np. ściemnianie matrycy, zmianę głośności). Więc pomimo zewnętrznej klawiatury czasami korzystam z tej normalnej