NASK przyjacielem spammerów

Dwa dni temu na grupie dyskusyjnej pl.internet.mordplik przeczytałem bardzo ciekawą wypowiedź: otóż niedawno NASK wprowadził możliwość zarejestrowania domeny na próbę na okres 5 dni za jedyne 2 złote. Później można bez konsekwencji zrezygnować z domeny. Teoretycznie daje to możliwość sprawdzenia czy domena jest atrakcyjna. W praktyce jest to raj dla spammerów….

Otóż każdy spammer jeśli założy stronę i zacznie wysyłać miliony mailii dość szybko pożegna się ze swoją stroną. To ile uda mu się sprzedać viagry przed zablokowaniem domeny to jego czysty zysk. Czas życia spammerskich domen wynosi kilka dni, jednak do niedawna spammer płacił za domenę za rok z góry opłatę oscylującą w okolicach 100 zł (chyba, że się załapał na jakąś promocję). Teraz taki spammer może za astronomiczną kwotę 2 zł zarejestrować domenę aż na 5 dni.

Mało tego ktoś sobie pomyśli że można napisać filtr antyspamowy, który będzie sprawdzał wszystkie linki w mailu i jeśli jakaś domena jest młodsza niż 5 dni to email będzie kasowany. Jednak NASK na wszelki wypadek zablokował WHOISa…

Comments are closed.