Sekrety skutecznych prezentacji multimedialnych

Półtora roku temu poznałem bardzo wartościowego człowieka, jakim jest Paweł Lenar. Miałem okazję być na konferencji Myśleć jak Milionerzy (Rzeszów, rok 2007) na której prowadził wykład o Mapach Myśli.

Przez ostatni rok czasu Paweł pisał ksiązkę Sekrety skutecznych prezentacji multimedialnych, w której podzielił się swoim doświadczeniem związanym z prowadzeniem prezentacji. Najbardziej w książce mi się spodobało to, że była ona napisana przez praktyka, który aktywnie działał na uczelni (miał liczne wystąpienia publiczne, referaty itp.) a nie przez kolejnego teoretyka (niestety, ale sporo książek to książki które powstały jako kompilacja kilku innych książek na podobny temat, które autor przeczytał i tak naprawdę nie wnoszą nic nowego).

Książka jest pisana prostym językiem, zawiera wiele mądrych przemyśleń, liczne rysunki, schematy, diagramy ułatwiają zrozumienie treści (nawet jeśli podczas czytania człowiek się zamyśli to wystarczy rzut oka na rysunek, aby sobie przypomnieć co się przed chwilą przeczytało).

Co ciekawe książka nie zawiera jakiś nudnych porad w stylu co zrobić, aby w PowerPoincie się pojawił jakiś efekt graficzny (wiadomo, programy komputerowe tak szybko się starzeją, że po roku książka byłaby nieaktualna). W książce są zawarte praktyczne porady związane z prowadzeniem prezentacji. Poniżej wymienię niektóre zagadnienia opisane w książce:

  • jak się przygotować do prezentacji,
  • jakich błędów nie popełniać,
  • jak po mowie ciała poznać, że słuchacze przysypiają,
  • co zrobić, aby prezentacja była ciekawa,
  • jak mówić ciekawie,
  • jak ćwiczyć swój głos

Dlaczego polecam tę książkę? Otóż sam jestem studentem i wkurza mnie jak na jakimś wykładzie (gdzie jak na złość jest puszczana lista obecności) przyjdzie stary dziadek i zacznie coś czytać z pożółkłych papierów. Jednak książka wcale nie jest przeznaczona tylko dla nauczycieli, wykładowców i osób prowadzących różnego rodzaju szkolenia. Wbrew pozorom cały czas coś komuś prezentujemy (np. gdy chce się przypodobać jakiejś dziewczynie to również „przeprowadzam prezentację” 😉

Recenzję ksiązki można przeczytać na stronie wydawnictwa OnePress

Możesz również przeczytać darmowy rozdział

Comments are closed.