Niekorzystne zmiany w naliczaniu podatku dla umów o dzieło/zlecenie

Będąc uczestnikiem Programu partnerskiego można się rozliczać na dwa sposoby:

 • Wystawiając fakturę VAT (jak prowadzi się działalność gospodarczą)
 • Wystawiając rachunek do umowy o dzieło/zlecenie (gdy się nie prowadzi działalności gospodarczej

Od 1 stycznia 2009 roku inaczej się rozlicza umowy o dzieło/zlecenie. Stawka podatku spadła z 19% do 18%, ale oprócz tego pojawiła się drobna zmiana, która jest niekorzystna dla osób, który proszą o niskie wypłaty.Otóż jeśli w danym miesiącu umowa o dzieło/zlecenie od danego płatnika opiewa na kwotę niższą niż 200 zł, to nie liczy się kosztów uzyskania przychodu!! Jest to dość niekorzystne rozwiązanie! Podam prosty przykład:

Kwota do wypłaty (brutto): 201 zł
Koszty uzyskania przychodu: 40,20 zł
Podstawa opodatkowania: 201-40,20 = 160,80 zł
(po zaokrągleniu do pełnych złotówek): 161 zł
Podatek: 18% z 161 zł = 28,98 (29 zł)
Kwota do wypłaty („na rękę”): 201-29=172 zł

Kwota do wypłaty (brutto): 199 zł
Koszty uzyskania przychodu: 0 zł (!!)
Podstawa opodatkowania: 199 zł
Podatek: 18% z 199 zł = 35,82 (36 zł)
Kwota do wypłaty („na rękę”): 163 zł

Widać, że zarabiając tylko 2 zł więcej tak naprawdę zapłaci się 9 zł mniejszy podatek. Tak więc zachęcam wszystkich uczestników Programów Partnerskich, aby wypłacali pieniądze nie po uzbieraniu minimum do wypłaty (zazwyczaj jest to 50 lub 100 zł) tylko po uzbieraniu 201 zł

10 komentarzy to “Niekorzystne zmiany w naliczaniu podatku dla umów o dzieło/zlecenie”

 1. Krzysztof Lis pisze:

  Należy dodać jeszcze, że podatku zapłaconego ryczałtem nie uwzględnia się w zeznaniu rocznym. Oznacza to tyle, że nie można potem odzyskać zaliczek wpłaconych od kwoty wolnej od podatku.

 2. W sumie mnie to nie dotyczy, bo zawsze płaciłem więcej podatku niż wynosiła kwota wolna od podatku (czyli owe 530 zł).

  Ale faktycznie tak jest.

  Zrobiło się straszne zamieszanie, gdyż w PP Ententa i PP MapaZdrowia dla wypłat do 200 zł (włącznie) będę musiał wprowadzić nowe rachunki.

 3. […] Wyczytałem o tym na forum Złotego Programu Partnerskiego (sorry… forum jest dostępne tylko dla partnerów, jak ktoś chce poczytać, zachęcam do zapisania do ZPP ) a później również u Damiana Daszkiewicza. Autor: Krzysztof Lis | Wpisy powiązane tematycznie: Koniec polecania AdSense…Odpaliłem reklamy na nowym blogu…Tydzień bez nowego bloga……Reklamy AdSense w postach na Blogger.com… SKIN = „black”; […]

 4. Spadek z 19% do 18% to chyba korzystna zmiana co nie? 🙂
  (chodzi mi o tytuł posta)

 5. Spadek kosztów uzyskania przychodów z 20% do 0% przy rachunkach do 200 zł (włącznie) to chyba niekorzystna zmiana, co nie?

  Nie oszukujmy się, większość partnerów to osoby, które zarabiają małe kwoty

 6. kakaowy joe pisze:

  w wyliczeniach podales dwukrotnie kwoty do wyplaty. proponuje zmiane na brutto i netto. podobnie w tekscie, to co jest do wyplaty czesto uwaza sie wlasnie za kwoty netto.

 7. @kakaowy – teraz myślę, że jest czytelniej

 8. Czy ktoś z Was wie jak najkorzystniej może rozliczać się osoba, która prowadzi działalność i nie jest Vatowcem?

  Pozdrawiam zdrowo!
  Konrad Kokurewicz

 9. @Konrad – Tomek Urban poświęcił na swoim blogu wpis rozliczaniu się z PP „na firmę” (z tym, że on jest VATowcem): http://pp.ministrona.pl/wlasna-firma-a-programy-partnerskie-czy-to-sie-oplaca

 10. […] to 50, bądź 100 zł (ostatnio coraz częściej minimum do wypłaty wynosi 200 zł, ze względu na niekorzystne zmiany w umowach o dzieło/zlecenie na niskie kwoty, które weszły w życie z dniem 1.1.2009). Jednak niektórzy partnerzy nie wypłacają pieniędzy […]