Drupal – moduł utrudniający rejestrację spambotom!

Drupal to CMS, którego zachwalałem w tym wpisie. W wolnej chwili piszę pewien większy moduł pod Drupala (nie będę podawał szczegółów, aby nie zapeszyć). Serwis już nawet stoi i działa w fazie testów. Serwis nigdzie nie był promowany, natomiast zostały zarejestrowane 2 konta (prawdopodobnie spamboty założyły konta, aby spróbować wysłać jakiś SPAM np. w komentarzach do artykułów).

Czym są spamboty?? Odpowiedź jest prosta – są to proste programy, które wyszukują w internecie różne fora internetowe, księgi gości i zakładają konta tylko po to, aby zostawić po sobie ślad (np. poinformować o super promocyjnej cenie niebieskiej tabletki).

Aby walczyć z tym zjawiskiem, postanowiłem napisać własny moduł…
Mogłem zainstalować jakiś moduł CAPTCHA, ale osobiście bardzo nie lubię tego typu rozwiązań (zawsze jak natrafiam na jakieś CAPTCHA to literki są niewyraźne i nie wiem czy dana literka do duża litera i czy mała litera L czy może cyfra 1). Dlatego postanowiłem napisać moduł, który wydaje mi się mniej uciążliwy. Otóż należy udzielić odpowiedzi na zadane pytanie. Np. Jaka jest stolica Polski? Tego typu pytania są wręcz banalne dla człowieka, natomiast spamboty na nich polegną. Aby jeszcze bardziej im utrudnić życie dodałem możliwość zdefiniowania dowolnej liczby pytań (jeśli ktoś nauczy spambota odpowiadać na jakieś pytanie to i tak jest duża szansa, że przy następnej próbie rejestracji pojawi się inne pytanie, na które nie zna odpowiedzi).

Na początku zainstalowanie modułu nic nie daje. Po zainstalowaniu trzeba wprowadzić kilka własnych pytań. Gdy zostanie wprowadzone minimum jedno pytanie to moduł zacznie działać (w formularzu rejestracyjnym pojawi się dodatkowe pole tekstowe w które należy wklepać odpowiedź na zadane pytanie).

Kliknij tutaj, aby pobrać moduł (moduł jest pisany dla Drupala w wersji 5.x)

Ponieważ jestem początkującym drupalowcem, chętnie posłucham uwag bardziej zaawansowanych osób odnośnie tego, co można poprawić (chodzi mi głównie o kod).

One Response to “Drupal – moduł utrudniający rejestrację spambotom!”

  1. spookypld napisał(a):

    Podobną funkcjonalność ma moduł łapirobot i jest dostępny dla D6.