Najlepiej sprzedające dni :-)

Ostatnio troszkę się nudziłem 😉
I napisałem kilka prostych skryptów, które w PP MapaZdrowia analizują zamówienia (z ostatnich 18 miesięcy). Jeden ze skryptów analizuje sprzedaż w poszczególne dni tygodnia. I oto dane, które skrypt wygenerował:

Dzień tygodnia Procent
Poniedziałek 16.60 %
Wtorek 16.60 %
Niedziela 15.50 %
Czwartek 14.81 %
Środa 14.43 %
Piątek 12.35 %
Sobota 9.70 %

Wniosek? Widać wyraźnie, że sprzedaż jest najgorsza w piątek i sobotę. W pozostałe dni tygodnia sprzedaż jest wysoka. Może to mieć związek z funkcjonowaniem poczty polskiej (wiadomo, że paczka nie zostanie dostarczona od razu więc po co składać zamówienie w sobotę wieczór, skoro w niedzielę poczta i tak nie pracuje).

Dlaczego sobota jest najgorszym dniem? Paradoksalnie ludzie mają najwięcej czasu. Z drugiej jednak strony często w weekendy są wyjazdy rodzinne. Np. ktoś wyjeżdża w sobotę rano (albo w piątek wieczór) i wraca do domu dopiero w niedzielę wieczorem, aby np. dzieci zdążyły na poniedziałek odrobić zadanie domowe (to wyjaśnia dlaczego sprzedaż w niedzielę jest lepsza niż w sobotę).

A jaki z tego możesz wyciągnąć wniosek?? Otóż nie należy puszczać mailingów w soboty (ani w piątek po południu). Dla niektórych brzmi to dziwnie (np. ja jeszcze studiuję na studiach dziennych i właśnie w soboty mam najwięcej wolnego czasu).

2 komentarze to “Najlepiej sprzedające dni :-)”

 1. shrew napisał(a):

  Inne ciekawe wnioski ze statystyk dotyczą:

  a) typu produktu (u nas np. „choroba refluksowa” sprzedaje się dobrze rano, bo klientami to osoby starsze, które wstają wcześnie),

  b) warunki atmosferyczne za oknem (jak jest ciepło, to ludzie mnie kupują niż jak pada deszcz i siedzą w domu).

 2. konrad napisał(a):

  dla przykladu ja mam branze stolarska i powiem tak : zwykle w soboty czesto mam duzo klientow odwiedzajacych a malo zapytan internetowych , mysle ze soboty sa przeznaczone na wypady 🙂 i przyznam racje najlepiej jest w poniedzialek potem wtorek potem cisza:) az do soboty w moim wypadku.
  Czesto ja prowadze cos takiego, ze wiecej wydaje na reklame w sieci na koniec miesiac az do 10 kazdego nastepnego miesiaca, wtedy ja
  mam najwiekszy ruch . Mysle ze to jest spowodowane wyplaty itp:)

  Pozdrawiam Konrad