Cała prawda o drugim poziomie

Ostatnio na blogach u Tomka i Krzysztofa pojawiły się wpisy dotyczące drugiego poziomu. Ja również postanowiłem co nieco napisać na ten temat, tym bardziej, gdyż posiadam wiedzę zarówno od strony partnera, jak również managera PP (jestem managerem PP MapaZdrowia, a na dniach planuję odpalić kolejny PP nad którym wstyd się przyznać, ale pracowałem ponad 2 lata 😉

Parę słów z pespektywy uczestnika PP

Jako uczestnik wielu różnych PP zauważyłem, że zarobki z drugiego poziomu są dużo niższe niż zarobki z pierwszego poziomu (czyli z własnej sprzedaży). Przykładowo w cnebpoints mam około 200 partnerów (ilu dokładnie mam to nie wiem, gdyż przesuwałem partnerów na niższe poziomy). Do tej pory zarobiłem tam 2844,53 zł z czego 1 poziom to 2059,53 zł a prowizje z niższych poziomów to 785 zł). Jak widać, procentowo rozkład wynosi aż 72:28. Jednak pewnie rozkład procentowy jest aż tak dobry (względem niższych poziomów) tylko dlatego, że od dawna niezbyt promuję CnebPoints (od czasów wprowadzenia ekademii w panelu zrobił się straszny bałagan i zamiast ogarnąć to wszystko zacząłem promować inne PP, więc moje zarobki zaczęły systematycznie maleć – ale chyba zacznę niedługo intensywniej działać, bo parę razy na ekademii widziałem ciekawe szkolenia, na które nawet się skusiłem). Widać to dokładnie po moich prowizjach gdyż obecnie większość prowizji to prowizje wieczne a prowizje bezpośrednie/pośrednie trafiają się tylko wtedy, gdy ktoś przez przypadek zabłądzi na jakąś moją starą mini-stronkę 😉 Pewnie teraz sobie powiesz, że prawie 30% pieniędzy zarobiłem z niższych poziomów co jest olbrzymią kwotą. Tak, to prawda, na pewno jest to miły dodatek do zarobków, ale zwróć uwagę, że mam około 200 poleconych!! Wniosek jest taki, że jedna osoba zwiększa moje zarobki o 0,15% (albo bardziej obrazowo 7 osób potrzeba, aby zwiększyć zarobki z niższych poziomów o jeden punkt procentowy). Tutaj nawet liczba jest zaniżona, gdyż nie liczyłem osób na niższych poziomach. Odnośnie cnebPoints to od 1 lutego zostanie zlikwidowany MLM, czyli nie bedzie zarobków z niższych poziomów natomiast zarobki z 1 poziomu (czyli bezpośredniej sprzedaży) wzrosną o 40%. Patrząc się na moje zarobki jesli kwotę z 1 poziomu pomnożę przez 1.4 (czyli zwiększę ją o 40%) to wyjdzie liczba 2883,34 a to jest nieznacznie więcej niż moje zarobki z 1 poziomu + z niższych poziomów. Czyli zmiany w cnebPoints w moim przypadku (likwidacja niższych poziomów a w zamian zwiększenie prowizji 1 poziomu) nie zachwieją moimi przyszłymi zarobkami.

W innych PP sytuacja wygląda nieco inaczej. Np. w PP MapaZdrowia (skoro jestem managerem to muszę też działać jako partner, aby wiedza którą przekazuję partnerom nie była tylko teoretyczna) stosunek moich zarobków wynosi: 97:3 (fakt, mam tam tylko 36 partnerów więc z tego wynika, że tutaj aż 12 partnerów zwiększa moje zarobki o jeden punkt procentowy). W Złotych Myślach stosunek wynosi 88:12 i mam 224 osoby na drugim poziomie (czyli 19 osób zwiększa moje zarobki o jeden punkt procentowy)

W innych programach partnerskich sytuacja wygląda podobnie.

Wniosek? Drugi poziom to tylko taki dodatek do PP. Zamiast polecać PP innym osobom lepiej jest poświęcić tę energię na promowanie produktów (a w szczególności, gdy w danym PP jest wieczna prowizja, wtedy raz pozyskany klient może przynosić większe dochody niż partner z niższego poziomu). Owszem są sytuację, kiedy drugi poziom jest fajny:

 • gdy potrafisz łapać do PP osoby na niższe poziomy a nie potrafisz promować produktów (raczej mało prawdopodobne). Wtedy może z tej setki nałapanych partnerów może kilku będzie efektywnie działać i będziesz zarabiać jakieś grosze z drugiego poziomu
 • gdy masz szczęście i zapisze się pod Ciebie jakiś dobry partner. Wtedy faktycznie może być ciekawie.

 

Parę słów z perspektywy managera PP

Teraz powtórzę się po raz ostatni, że jestem managerem PP MapaZdrowia 🙂 Będąc managerem i mając wgląd w to, jak działają inni partnerzy na drugi poziom mogę spojrzeć bardziej globalnie (może po prostu ja jako partner podobnie jak Tomek i Krzysztof nieudolnie pozyskuję ludzi na 2 poziom a potem psioczę, że zarobki z 2 poziomu są kiepskie?)

Więc może na początku pobawię się w matematyka. Otóż w PP MapaZdrowia za drugi poziom otrzymujemy 10% zarobków od poleconego partnera. Przykładowo jeśli zapiszesz się z mojego polecenia do PP MapaZdrowia i zarobisz 100 zł to ja na Tobie zarobię 10zł 🙂 Czyli chcąc podwoić swoje zarobki w PP muszę mieć pod sobą 10 osób, które zarabiają tyle co ja.

Według różnych źródeł wiadomo że około 10-20% osób coś robi w PP (pod pojęciem coś robi rozumiem to, że dana osoba zapisała się do PP i zaczęła działać niekoniecznie z efektami). Z tych 10-20% około 10-20% (czyli 1-4%) działa z większymi sukcesami (czyli powiedzmy, że zarabia tyle, że co miesiąc może poprosić o wypłatę).

Wniosek? W skrajnym przypadku co setna osoba w PP tak naprawdę jest użyteczna (nawet jeśli pod uwagę weźmiesz górne progi to wiedząc że co 25 osoba działa z efektami nie napawa optymizmem). Czyli tak naprawdę chcąc podwoić swoje zarobki trzeba znaleźć aż 250-1000 a nie 10 osób!!

Teraz może nieco garść statystyk z PP. Zauważ, że niektórzy partnerzy mogą się zapisać do PP bez osoby polecającej. W PP MapaZdrowia stosunek zapisanych osób (z osobą polecającą:bez osoby polecającej) wynosi: 63:37. Ale weźmy pod uwagę tych wartościowszych partnerów. Obliczyłem sumę zarobków wszystkich partnerów od początku istnienia PP i podzieliłem ową liczbę przez ilość partnerów. Następnie do badania stosunku osób zapisanych (z osobą polecającą:bez osoby polecającej) wziąłem od uwagę te osoby, które od początku zarobiły więcej niż wynosi połowa tej średniej. Stosunek wynosi 46:54. Czyli tutaj proporcje są bardziej zachwiane (wynika z tego, że większość "dobrych" partnerów do PP zapisało się bez niczyjego polecenia!!) Czyli jeśli większość dobrych partnerów zapisuje się do PP bez niczyjego polecenia to już wiadomo, dlaczego są takie niskie zarobki z 2 poziomu. Dla upewnienia się, czy moje wnioski są słuszne tym razem pod uwagę wziąłem tych partnerów, których zarobki są większe od dziesięciokrotności średnich zarobków w PP. Stosunek wyniósł 44:56 (czyli znów ponad połowa partnerów zapisała się bez polecającego).

A teraz mała ciekawostka: sprawdziłem zarobki z pierwszego i drugiego poziomu. Stosunek wynosi 96,25% : 3,75% Czyli zarobki z drugiego poziomu w skali PP stanowią 3,75% sumy zarobków (zamiast około 9,62 %). Wniosek: około 60% pieniędzy przeznaczonych na 2 poziom "ucieka", bo najlepsi partnerzy nie są pod nikim zapisani (!)

A teraz kolejna ciekawostka: w PP MapaZdrowia istnieje tylko jeden partner, który z drugiego poziomu zarobił więcej niż z pierwszego poziomu. Co ciekawsze ten partner jest średnim partnerem (zarobił około 200 zł z pierwszego poziomu, więc zarabiać w PP potrafi, ale do czołówki mu sporo brakuje) natomiast wśród jego poleconych jest jeden partner, który zarobił nieco ponad 9000 zł. Czyli ten partner z 2 poziomu wygenerował mu ekstra 900 zł zarobku (!!)

 

Podsumowanie

Zamiast promować drugi poziom warto jest skupić się na promowaniu produktów, bo jest to bardziej opłacalne (w szczególności, gdy w danym PP istnieje wieczna prowizja, tak jest np. w PP MapaZdrowia, PP ZłoteMyśli i też w PP który niedługo uruchomię).

Zresztą z drugim poziomem pewnie jest też tak, że sporo osób zapisuje się do PP tylko po to, aby nałapać ludzi na drugi poziom, aby "inni na mnie robili" a ta osoba skoro nie ma doświadczenia i nie potrafi ich wyedukować więc i oni nic nie zarabiają, albo powielają schemat, czyli łapią kolejne osoby pod siebie budując "armię martwych partnerów")

Aczkolwiek zarobki z drugiego poziomu są miłym dodatkiem – w szczególności gdy ma się odrobinę szczęścia i pod nami się zapisze jakiś dobry partner (lub "armia średniaków")

3 komentarze to “Cała prawda o drugim poziomie”

 1. precelik napisał(a):

  Hej a możesz tak z ciekawości powiedzieć co tam rzeczywiście w bacie siedzi (o ile to nie tajne?) ilu z tych 36 partnerów zarobiło cokolwiek – tak faktycznie, czy jest to jeden partner – czy rzeczywiscie 12?

  Moje też mozesz zdradzić, mam 28 poleconych i 48 zł na drugiom poziomie w mapie zdrowia, ilu z nich tak faktycznie zaczęło zarabiac sprzdajac więcej niż 1-2 produkty?

  Co do tego cnebpoints, to w po zalogowaniu się jak dobrze zauwazysz jest zapowiedź końca nizszych poziomów od lutego… Pani Natalia – zdaje się aktualnie manager przestała mi odpisywac, gdy chciałem z nią powazniej porozmawiac na ten temat – no moze za duzo ponarzekałem 😛 Niech to beda grosze ale tak czy siak to trochę pracy włożonej w to było.

 2. precelik napisał(a):

  Sorki nie zauważyłem, wzieło mnie na ten cnebpoints, że nawet nie zauważyłem że o tym napisałeś. U mnie sporo wiecej niż 200, a i zarobki ostatnio jakieś się z tego pokazały.

 3. Andrzej Prokopiuk napisał(a):

  PP Mapazdrowia nie jest MLMem (Multi Level Marketing, 2 poziomy to nie multi 🙂 dlatego nie opłaca się budować grupy, bo jest tylko jedna różnica poziomów. W prawdziwych MLMach prowizje wynikają z różnicy wielu poziomów i w takich MLMach powstają nawet miliarderzy dolarowi, którzy mają wielotysięczne organizacje. Np.Ty jesteś na 6 poziomie, ktoś rejestruje się pod Ciebie i jest na 1 poziomie i z jego pracy masz sporą prowizję. Siła MLMu wynika właśnie z wielu poziomów 🙂 i dużych różnic prowizyjnych między najwyższym a najniższym poziomem prowizyjnym.