Allegro – uważaj na pułapki

Trudno w to uwierzyć, ale za kilka dni minie 11-rocznica założenia konta na allegro 🙂 Można powiedzieć, że na allegro jestem prawie od początku.

Początkowo allegro służyło do sprzedaży niepotrzebnych przedmiotów. Zdecydowana większość sprzedających to były osoby fizyczne, które chciały zrobić w domu porządek a przy okazji coś zarobić. Początkowo allegro umożliwiało wystawienie tylko aukcji z licytacją. Później wprowadzono opcję Kup teraz, dzięki której nie trzeba było czekać do końca aukcji, tylko można było kupić produkt od razu, za określoną cenę tak samo jak w sklepie internetowym. Z czasem na allegro zaczęło przybywać coraz więcej firm, które zaczęły traktować allegro jak kolejny kanał zbyt swoich produktów. Niestety ale im większa konkurencja, tym niższe ceny. Teoretycznie im niższe ceny, tym lepiej dla kupującego. W praktyce jednak osoby sprzedające produkty odbijają sobie ceny produktów na wysokich cenach wysyłki, więc chcąc kupić jakiś drobiazg jak najtaniej trzeba poświęcić trochę czasu na dokładne przestudiowanie opisów przedmiotów, aby wybrać ten naprawdę najtańszy. W tym wpisie podam na co trzeba zwrócić uwagę:

  1. Sprawdź koszt wysyłki. Allegro wprowadziło sortowanie produktów nie tylko pod względem ceny, ale również pod względem ceny z dostawą, więc ten problem nie jest tak niewygodny jak dawniej
  2. Sprawdź, czy w aukcji nie ma zastrzeżenia typu: maksymalnie można kupić 2 sztuki. Często widzę aukcje gdzie ktoś sprzedaje jakiś drobiazg np. pendrive w dość niskiej cenie, ale odbija sobie na wysokiej cenie wysyłki.
  3. Sprawdź, czy sprzedający oferuje odbiór osobisty. Niektórzy sprzedający nawet w aukcji piszą,że nie oferują tej formy dostawy (z jednej strony to rozumiem, bo nie każda firma sprzedająca towar na allegro posiada stacjonarny sklep a gdyby mieliby się umawiać z kupującymi na odbiory osobiste, to trzeba by było zatrudnić dodatkowego pracownika; z drugiej strony brak odbioru osobistego może służyć do dodatkowego zarobku na zawyżonych kosztach wysyłki)
  4. Niektórzy oferują niski koszt wysyłki listem poleconym i wysoki koszt wysyłki kurierem. Sprawdź, czy w aukcji nie ma jakiegoś dopisku typu: powyżej dwóch sztuk obowiązuje jedynie wysyłka kurierem
  5. Sprawdź czy na stronie o mnie nie ma jakiegoś zakamuflowanego regulaminu. Niektórzy sprzedający doliczają sobie dodatkową opłatę za każdy kolejny przedmiot w przesyłce (!) Z jednej strony to rozumiem (gdy kupujesz ciężki przedmiot, to kupno dwóch sztuk spowoduje, że paczka jest ciężka i wpada w kolejny próg wagowy, za który jest wyższa opłata). Z drugiej strony nie rozumiem jak można doliczyć 4 zł za dodatkowy produkt ważący kilka gramów który spokojnie zmieści się w jednej kopercie bąbelkowej razem z innym produktem.

Dlaczego o tym piszę? Otóż kupowanie na allegro staje się coraz mniej przyjemne. Chcąc coś kupić, trzeba strasznie uważać, aby nie dać się oszukać. Załóżmy sytuację – kupiłem nową komórkę. Posiadając komórkę chcę nabyć kilka akcesoriów np. ładowarka samochodowa, karta pamięci, słuchawki, futerał, zapasowa bateria. I co? Często jest tak, że jeden sprzedający posiada większość przedmiotów, które chcę kupić, ale może oferować na tyle niekorzystne koszty wysyłki, że bardziej się opłaca kupić owe przedmioty u np. dwóch innych sprzedających, którzy posiadają „po połowie” przedmiotów z mojej listy. Obecnie trzeba dokładnie analizować opisy przedmiotów (i tracić na to czas). Przypomina mi to wycieczkę do sklepu, gdzie chcę kupić masło, w lodówce jest kilka różnych podobnych produktów a ja muszę dokładnie czytać etykiety, aby kupić masło, a nie „produkt masłopodobny”.

Comments are closed.