Paczkomat vs. e-przesyłka (odbiór w punkcie)

Prawie półtora roku temu opisywałem jak korzystałem z paczkomatu inpostu. Niedawno była w Helionie promocja w której wysyłka paczkomatem była gratis. Postanowiłem jeszcze raz przetestować to rozwiązanie 🙂 Znów obyło się bez problemów, więc nie będę się na ten temat rozpisywał.

Tydzień później postanowiłem kupić pewien drobiazg na allegro. Ponieważ było dużo różnych ofert w podobnych cenach, postanowiłem wybrać tego sprzedawcę, który oferuje e-przesyłkę (odbiór w punkcie).

Najtańsza paczka wysłana pocztą polską (do 1kg) kosztuje 9,50 zł. Przesyłka paczkomatem kosztuje 6,99 zł. Pewnie poczta polska wystraszyła się konkurencji i uruchomiła e-przesyłkę (cena wynosi 7 zł do 1 kg). Po kilku dniach otrzymałem SMSa, że przesyłka jest gotowa do odbioru. Następnego dnia wybrałem się na pocztę. Podałem dowód i czekam na przesyłkę. Pani w okienku musiała się spytać koleżanki obok, gdzie oni trzymają e-przesyłki. Usłyszałem, że w jakiejś szafie jest aż jedna w taka w bąbelkowej kopercie 😉 Cała ta sytuacja świadczy o tym, że ta forma dostawy nie cieszy się zbyt wielką popularnością 😉

Podsumowując – w obu przypadkach cena najtańszej wysyłki jest taka sama. Jednak paczkomaty mają tę przewagę, że są czynne całodobowo i nie trzeba stać w kolejce na poczcie. Z drugiej strony e-przesyłkę oferuje 1500 placówek poczty polskiej, a paczkomatów jest raptem około 450 (docelowo ma być 800).

Dla kogo jest e-przesyłka? No cóż zarówno w przypadku paczki jak i e-przesyłki trzeba stać w kolejce na poczcie. E-przesyłkę mogę polecić tylko wtedy, gdy nikt z domowników w godzinach przedpołudniowych nie siedzi w domu. Bo skoro i tak masz iść na pocztę, to szkoda jest przepłacać za zwykłą paczkę. Jednak jeśli masz w pobliżu paczkomat, to lepiej zamów wysyłkę do paczkomatu – unikniesz stania w kolejce.

One Response to “Paczkomat vs. e-przesyłka (odbiór w punkcie)”

  1. […] Niedawno opisałem dwie ciekawe formy wysyłki produktów w notce Paczkomat vs. e-przesyłka (odbiór w punkcie). […]