BIK – co o nas wiedzą banki?

Ilekroć chcesz wziąć kredyt, bądź przedmiot na raty, banki sprawdzają w BIKu, gdzie i na jakie kwoty masz zaciągnięte kredyty, oraz czy terminowo spłacasz należności. Każda osoba fizyczna raz na pół roku może bezpłatnie otrzymać taki raport. Oprócz tego można zamówić pełniejszy raport PLUS lub raport PLUS z oceną punktową (przyda się, gdy planujesz wziąć kredyt hipoteczny i chcesz wiedzieć jakie są Twoje mocne i słabe strony według banków), ale on kosztuje około 30 zł.

Postanowiłem zamówić wersję bezpłatną. Aby to zrobić, należy wejść na stronę www.bik.pl.


Następnie kliknij w link Klient indywidualny, później odnaleźć link informacja ustawowa a następnie kliknąć w link wypełnij wniosek. Wniosek można wypełniać w godzinach 7.00-21.00, w innych godzinach zobaczysz tylko komunikat o niemożności wypełnienia wniosku.

Wypełnienie formularza trwa chwilę. Następnie zostanie wygenerowany plik PDF, który należy wydrukować, podpisać długopisem i wysłać na odpowiedni adres. Po około miesiącu otrzymasz listem poleconym raport. Otrzymanie raportu jest bezpłatne, nie ponosisz kosztów wysyłki.

Ja wniosek wypełniłem 10 grudnia a na początku stycznia przyszedł list (na wydruku widnieje data 2.01.2013).

Co jest takiego w raporcie? To czego mogłem się spodziewać – czyli informacje o tym, gdzie i na jakie kwoty mam kredyty (a dokładniej mam w mBanku kartę kredytową i kredyt odnawialny). To mnie nie zaskoczyło. Są też informacje o tym, jakie banki w jakich dniach „mnie sprawdzały w BIKu”. Dość ciekawa informacja 🙂

Ale najciekawsza według mnie jest szczegółowa historia mojego zadłużenia. Otóż nigdy nie zalegałem ze spłatą kredytu odnawialnego, czy karty kredytowej. Z kredytu odnawialnego korzystałem sporadycznie będąc kilka dni „niewiele pod kreską”. Zawsze kartę spłacałem w terminie (przynajmniej kwotę minimalną). A tutaj w raporcie mała niespodzianka – jest cała moja historia używania karty tj. miesiąc i saldo na koniec miesiąca. Czyli BIK (a może Big Brother) wie ile co miesiąc wydaję przy użyciu karty kredytowej!

Comments are closed.