Ile danych stracisz, gdy komputer ulegnie uszkodzeniu?

Według raportu (z 2008 roku) rocznie na lotniskach w USA ginie ponad 650 tysięcy laptopów! Zauważ, że dane są dość stare a dodatkowo dotyczą tylko USA. Więc takich zaginionych (i „pożyczonych”) laptopów z pewnością jest ze dwa rzędy wielkości więcej!

Ciekaw jestem ile z tych osób po utracie laptopa zdało sobie sprawę z tego, że na laptopie była jedyna kopia jakiegoś ważnego od dawna pisanego raportu. A teraz odpowiedz sobie szczerze na pytanie: „Co by było, gdybym stracił laptopa?” Ile danych byś bezpowrotnie stracił? I nie chodzi mi tutaj np. o kolekcję filmów, bo je można jeszcze raz pobrać z Internetu. Mam tutaj na myśli pliki, które sam stworzyłeś np. raport sprzedaży, pisana od kilku miesięcy praca magisterska (o ile zawiera coś więcej niż tylko pustą stronę tytułową), kolekcja zdjęć swoich dorastających dzieci itp.

Według znanego dowcipu ludzi można podzielić na dwie kategorie: tych co robią backupy i tych, co dopiero będą je robić! Wiem, regularne robienie kopii bezpieczeństwa jest tak pasjonujące jak oglądanie schnącej farby, ale jest konieczne, jeśli nie chcesz się obudzić z ręką w nocniku. Obecnie korzystam z darmowej usługi copy (dają 20 GB na swoje pliki). Program można tak skonfigurować, aby pliki z określonych folderów wrzucał na serwer. W razie awarii laptopa na nowym sprzęcie wystarczy tylko zainstalować program i poczekać kilka chwil, aż ściągnie wcześniej automatycznie zarchiwizowane pliki. Dokładny proces założenia konta i konfiguracji programu opisałem tutaj

One Response to “Ile danych stracisz, gdy komputer ulegnie uszkodzeniu?”

  1. Pini napisał(a):

    Myśłę, że potrzeba czasami bolesnego doświadczenia utraty danych, aby na poważnie zacząć myśleć o backupie. Gdy tego się na własnej skórze nie doświadczy (np infekcji wirusowej) – nie dba się o te sprawy.